
Pirkanmaan Sosialidemokraattien piirikokous keräsi lähes sata osallistujaa Tampereen työväentalolle lauantaina 27. huhtikuuta. Kokouksen sääntömääräisiä asioita enemmän puhuttivat ajankohtainen poliittinen tilanne.
Poliittisen tilannekatsauksen ensimmäisen puheenvuoro käytti SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar. Esille nousi huoli polarisaation lisääntymisestä ja oikeusvaltioperiaatteiden murtamisyrityksistä. Hän uskoi kuitenkin, että kansalaiset näkevät hallituksen epäoikeudenmukaisen politiikan taakse ja alkavat yhä enemmän kaivata parempaa politiikkaa, johon kuuluvat mm. panostaminen koulutukseen, peruspalveluihin ja ilmastonmuutoksen vastaisiin toimiin.
Razmyar korosti, että hallitus on vastuussa työmarkkinoilla vallitsevasta kaaoksesta. Hänen mukaansa on selvää, että vain tasapuolinen neuvottelu voi ratkaista tilanteen:
– Ainoa keino umpisolmun ratkaisemiseksi on työmarkkinoiden uudistaminen tasapuolisesti. Yksipuolisen sanelun sijaan pitää kuunnella niin työntekijöitä kuin työnantajiakin.


Varapuheenjohtaja kantoi huolta myös kansainvälisestä tilanteesta ja muistutti, että Israelin kohtuuttoman kovissa sotatoimissa Gazassa on menehtynyt noin 35 000 ihmistä, joista 14 000 on lapsia. Hän painotti EU:n ja G7-maiden roolia rauhan edistämisessä ja penäsi näiltä aktiivisempia toimia konfliktin rajoittamiseksi.
Piirikokousväki sai myös selkeän viestin siitä, mikä on SDP:n tavoite seuraavan vuoden aikana:
– Kunta- ja aluevaaleissa meillä on yksi ainoa tavoite: SDP on Suomen ykköspuolue. Meitä tarvitaan, meidän arvoja tarvitaan ja ennen kaikkea tarvitaan uskoa siihen, että tulevaisuudessa asiat voivat olla paremmin, Razmyar tuumasi puheenvuoron lopuksi.
Puheenvuoron käyttänyt kansanedustaja Ilmari Nurminen nosti esille, että oikeistohallitus on romuttamassa monia kehitysaskelia, joita viime vuosina on otettu. Esimerkiksi hän nosti kiireettömän hoitoon pääsyn hoitotakuun, joka leikkausten seurauksena heikkenee nykyisestä 14 päivästä kolmeen kuukauteen sekä ikäihmisten hoidon henkilöstömitoituksen laskemisen aiemmin asetetusta. Nurminen muistutti, että henkilöstömitoitus säädettiin todelliseen tarpeeseen, kun etenkin suurten yksityisten toimijoiden laiminlyönnit nousivat esille.
Hyvinvointialueiden toimintaa ja palveluita vaikeuttavat leikkaukset eivät saaneet Nurmiselta ymmärrystä, kun samanaikaisesti yksityisten hoitopalveluiden Kela-korvauksiin käytetään rahaa entistä enemmän.
– Jokainen tietää, että Kela-korvaukset eivät ole pienituloisille aito vaihtoehto hoidonsaamiseksi, hän summasi.
Aluevaltuustoryhmän katsauksen pitänyt ryhmäpuheenjohtaja Joni Kumlander kertoi ryhmän edellisvuoden toiminnasta, joka sisälsi mm. 20 tapahtumaa eri puolilla Pirkanmaata. Kumlander nosti esille myös, että sosialidemokraatit ovat vaikuttaneet aktiivisesti päätöksenteossa ja mm. vastustaneet terveyskeskusmaksujen korotuksia ja järjestöavustusten leikkaamista.
Piirikokousedustaja Marko Lounasranta Vesilahdelta kiinnitti huomionsa palveluiden ja rakennusinvestointien väliseen suhteeseen. Hän toivoi, että palveluihin käytettävät rahat pyrittäisiin priorisoimaan erilaisten rakennushankkeiden edelle. Aluevaltuutettu Riitta Ollila puolestaan painotti ennaltaehkäisevien palvelujen merkitystä sekä nuorten hyvinvoinnin korostamista päätöksiä tehtäessä.


Kansanedustaja Lauri Lyly kertoi hallituksen kaavailemasta ”työrauhapaketista” (lakkolakien kiristyksistä). Tähän kuuluvat mm. hyvityssakkojen nelinkertaistuminen, yksittäiseen työntekijään kohdistuva lakkosakko sekä poliittisten ja myötätuntolakkojen merkittävät rajoitukset. Lyly näki kyseisten ratkaisujen olevan osa hallituksen toteuttamaa laajempaa palkansaajapuolen aseman heikennystä. Hän korosti myös, ettei paketin toimille ole laskettavissa positiivisia työllisyysvaikutuksia.
Sisältörikkaan piirikokouspäivän päätti Pirkanmaan oma eurovaaliehdokas Ville Merinen. Merinen kertoi vaaliteemoistaan ja nosti esille erityisesti huolensa sosiaalisen median vaikutuksista nuorten hyvinvoinnille.
– Mihin 11-vuotias tarvitsee TikTokia? Eikö olisi parempi mennä ulos touhuamaan, hän kysyi viitaten Työväentalon konserttisalin ikkunoista vilkahteleviin kevätauringon säteisiin.

Jaa tämä artikkeli