Seurakuntavaalit 2014

Yleinen 12:06

Evankelis-luterilaisen kirkon seurakuntavaalit pidetään syksyllä 2014. Ehdokasasettelu päättyi 15.9. seurakunnissa. Sosialidemokraateilla on useissa seurakunnissa oma listansa, SDP:llä on myös seurakuntavaaliohjelma

Tule mukaan rakentamaan yhteisvastuun kirkkoa!
Sosialidemokraatit haluavat kutstua kirkkoon kuuluvia jäseniään mukaan kirkon toimintaan ja vaikuttamaan sekä paikallisesti että laajemmin kirkon piirissä. Nyt valittavat luottamushenkilöt ovat maallikkoäänioikeutettuja seuraavissa hiippakuntavaltuusto- ja kirkoslliskokousedustajavaaleissa, joten paikallisilla valinnoilla vaikutetaan välillisest myös koko kirkon linjaan ja sen uudistamiseen.

Hämeenkyrö
Yhteyshenkilö: Ida Viitaniemi, puh. 040 741 1104, ida.viitaniemi@hameenkyro.fi

Lempäälä
Listan nimi: Sosialidemokraattien ja Vasemmistoliiton valitsijayhdistys
Yhteyshenkilö: Kari Virtanen puh. 040 525 9031, kari.virtanen@lempaala.fi

Mänttä-Vilppula
Listan nimi:
Yhteyshenkilö: Sirkka-Liisa Anttila, puh. 050 599 7194, sirkka-liisa.anttila@phpoint.fi

Nokia
Listan nimi: Meidän kirkko
Yhteyshenkilö: Tuomo Nenonen, puh. 050 308 9349, tuomo.nenonen@pp.inet.fi

Pirkkala
Listan nimi:
Yhteyshenkilö: Taru Tolvanen, puh. 040 716 3669, taru.tolvanen@hotmail.fi

Tampere
Listan nimi: Tampereen Kirkkodemarit
Yhteyshenkilö: Sirpa Koivisto, puh. 040 583 3851, sirpah.koivisto@gmail.com

Sastamala
Listan nimi: Yhteisvastuun ja lähimmäistyön (SDP) valitsijayhdistys
Yhteyshenkilö: Pentti Lahtinen, puh. 050 348 0011, pentti.lahtinen@kopteri.fi

Valkeakoski
Listan nimi: Kristillinen työväki
Yhteyshenkilö: Erkki Eteläniemi, 0400 631 723,erkki.etelaniemi@gmail.com

Virrat
Listan nimi:
Yhteyshenkilö: Jussi Niemi, puh. 050 304 7146, jussi.v.niemi@gmail.com


Ylöjärvi
Listan nimi: Sosialidemokraatit ja sitoutumattomat
Yhteyshenkilö: Kaija Järvinen, puh. 050 912 9045, kaija.jarvinen@kolumbus.fi