Ajankohtaista

Miapetra Kumpula-Natrishared video on Instagram

No nyt... on pikkuisen yleissivistys koetuksella, kun EU60 vuotisjuhlien Digital Day illallisella aivotutkijan puhe ja vieruskaveri Sveitsin supertietokonen (supercomputing) johtaja... päivän puheeni "miten tytöistä tekniikan osaajia". Nyt samassa pöydässä italialainen kiva teollisuuspomo, tuntee Pohjanmaan, koska ostivat Finn-Powerin, Pohjanmaa rocks!miapetrakumpula

Maarit Feldt-Rantashared video on Instagram

Iso kiitos kaikille ihmisille ja yhdistyksille, jotka tekevät tärkeää vapaaehtoistyötä. Olemme iloisia ja ylpeitä Raaseporin aktiivisista yhdistyksistä. Talkootyö kunniaan! - Stort tack till alla människor och föreningar, som gör ett jätteviktigt arbete. Vi är glada och stolta för den aktivitet som finns i Raseborg. Talkoandan till heders! #allaskamed #pidetäänkaikkimukana #raseborg #raasepori #kommunalvalet #kuntavaalit @petrapaulina @syss3 @cgrundstrom maaritfeldtranta

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

SDP:n vaaliohjelma löytyy nettisivuiltamme suomen lisäksi kurdiksi, arabiaksi, somaliksi, venäjäksi, englanniksi, saameksi, ruotsiksi sekä selkosuomeksi. Voit klikata eri kieliversiot auki sivun ylälaidasta. Let's keep everyone aboard - Ucodee Bani’aadamnimada - Отдайте свой голос за гуманность!Sosialidemokraatit SDP

Tytti Tuppurainenshared tweet on Twitter

Jo epäilys, että pääministeri painostaa tiedotusvälinettä ja siihen taivutaan, on vakava. Ja nyt siitä on JSN:n langettava päätös. Very bad.

SDPshared image on Instagram

Eduskunnan oppositiopuolueet jättävät hallitukselle välikysymyksen hallituksen sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksesta. Oppositiopuolueet muistuttavat kysymyksessään, että he ovat sitoutuneet toteuttamaan maassamme sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksen, jolla hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen ja erojen kaventaminen, peruspalvelujen vahvistaminen sekä palvelujen yhdenvertainen saatavuus turvataan. Puolueiden mukaan ongelmallista on, että maan hallitus on itse kaikkein vähiten sitoutunut näihin tavoitteisiin omassa versiossaan soteuudistuksesta. #välikysymys #sote #soteuudistus #hallitus #oppositio #sdpsosialidemokraatit

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

Eduskunnan oppositiopuolueet jättävät hallitukselle välikysymyksen hallituksen sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksesta. Oppositiopuolueet muistuttavat kysymyksessään, että he ovat sitoutuneet toteuttamaan maassamme sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksen, jolla hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen ja erojen kaventaminen, peruspalvelujen vahvistaminen sekä palvelujen yhdenvertainen saatavuus turvataan. Puolueiden mukaan ongelmallista on, että maan hallitus on itse kaikkein vähiten sitoutunut näihin tavoitteisiin omassa versiossaan soteuudistuksesta.Sosialidemokraatit SDP

Tarja Filatovshared tweet on Twitter

Ennen kirottiin hankkeita, nykyään ihaillaan kokeiluja. Löydettäisiinkö keino, jossa hyviä tuloksia tekevät ideat oikeasti jäisivät elämään

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

– Toimenpideohjelmassa erityistä huomiota tulisi kiinnittää ikääntyneiden naisten ja pieniä työeläkkeitä saavien asemaan. Osana kokonaisuutta tulisi selvittää mm. vaihtoehdot kansaneläkkeen tasokorotuksen tekemiseksi ja verotuksen muuttamiseksi sekä eläkkeensaajien asumistuen, palvelujen ja palvelumaksujen vaikutus. Ohjelma tulisi tuoda eduskunnan käsittelyyn selontekona syksyllä 2017, Eloranta sanoo.Sosialidemokraatit SDP

Maarit Feldt-Rantashared tweet on Twitter

Vaalijulisteet tullet katukuvaan. Muistan ekat ekvaalini 2003. Poikani Kalle soitti välkältä: "Äiti, käytiin Alfin kanssa 😘 sun julistetta!"

Puolueosastot

Järjestö 08:21

Yhteystiedot perustuvat puolueosastojen piiritoimistolle toimittamiin ilmoituksiin

Akaa

Viialan Työväenyhdistys
puheenjohtaja Raimo Järvinen, puh.0400 984 188, raimo.jarvinen@pp3.inet.fi
Toijalan Työväenyhdistys
puheenjohtaja Salla Bister, puh. 044 365 7791, sallabister@luukku.com
Kylmäkosken Työväenyhdistys
puheenjohtaja Matti Hautamäki, puh. 040 513 9049, mattihautamaki0@gmail.com

Hämeenkyrö

Hämeenkyrön Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Esa Järvenpää, puh. 0440 633 961, esa.jarvenpaa@luukku.com

Ikaalinen

Ikaalisten Sosialidemokraattinen Työväenyhdistys
puheenjohtaja Tapio Tienari, puh. 040 516 5659, tapio.tienari@saunalahti.fi
Kilvakkalan sos. -dem. Työväenyhdistys
puheenjohtaja Samuli Kaukonen, puh. 050 370 2618, samuli.kaukonen@gmail.com
Luhalahden Työväenyhdistys
puheenjohtaja Esko Veijalainen, puh. 040 553 7724, sahko-esko@elisanet.fi
Riitialan Työväenyhdistys
puheenjohtaja Tapio Kortesluoma, puh. 040 517 5143, tapio.kortesluoma@wippies.fi

Juupajoki

Juupajoen Demarit
puheenjohtaja Jani Jauhiainen, puh. 0400 831 924, jani.jauhiainen@saunalahti.fi

Kangasala

Kangasalan Kirkonkylän Työväenyhdistys
puheenjohtaja Hanna Laine, puh. 040 728 9343, hanna.laine@kangasala.fi
Suoraman Työväenyhdistys ry
puheenjohtaja Mikko Lehtonen, puh. 050-3820421, m.lehtonen78@gmail.com
Kuhmalahden Sos.-dem Yhdistys
puheenjohtaja, Kari Koljonen, puh. 040 774 0374, jekku.koljonen@hotmail.fi

Kihniö

Kihniön Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Mika Korkiakoski, puh. 0400 153 456, korjaamomkorkiakoski@gmail.com


Lempäälä

Sääksjärven-Kuljun Demarit
puheenjohtaja Liisa Teeri, puh. 050 342 0934, liisa.teeri@luukku.com
Lempäälän Työväenyhdistys
puheenjohtaja Tuula Petäkoski-Hult, puh. 040 5270 997, tuula.petakoski-hult@lempaala.fi

Mänttä-Vilppula

Mäntän Työväenyhdistys
puheenjohtaja Auli Välimäki, puh. 044 599 0024, auli.valimaki@manttavilppula.fi
Vuohijoen Työväenyhdistys
puheenjohtaja Kyösti Koskinen, puh. 044 500 4300, kopi.koskinen@gmail.com
Pohjaslahden Työväenyhdistys
puheenjohtaja Tuomo Lehtonen, puh. 050 345 4105 tuomo.lehtonen@netti.fi
Kolhon Työväenyhdistys Kehitys
puheenjohtaja Seija Tervonen, puh. 040 535 5810, seija.tervonen@pp.net.fi
Vilppulan Työväenyhdistys
puheenjohtaja Jorma Suonpää, puh. 040 535 5840, suonpaa.j@gmail.com

Nokia

Nokian Työväenyhdistys
puheenjohtaja Matti Päivärinta, puh. 0400 829 697, mk.paivarinta@gmail.com
Siuron Työväenyhdistys
puheenjohtaja Paavo Saarinen, puh. 040 753 4400
Tottijärven Työväenyhdistys

puheenjohtaja Osmo Kirstua, puh. 050 413 3040, osmo.kirstua@elisanet.fi
Nokian Eteläinen Sos.-dem. Työväenyhdistys
puheenjohtaja Nina Heikkilä, puh. 040 709 6814, nina.heikkila@jhl.fi

ORIVESI

Oriveden Sosialidemokraattinen Yhdistys
puheenjohtaja Ilkka Hjerppe, puh. 040 509 662, ilkka.hjerppe@kolumbus.fi
Hirsilän Työväenyhdistys
puheenjohtaja Martti Valtonen, puh. 040 509 8152, martti.valtonen@gmail.com

PARKANO

Ylä-Satakunnan Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Jaana Männikkö, 044 577 2212, jaana.mannikko@kankaanpaa.fi

PIRKKALA

Pirkkalan Sos.-dem. Työväenyhdistys Toivo
puheenjohtaja Sami Palola, puh. 050 377 5309, sami.palola@pirkkala.fi

PUNKALAIDUN

Punkalaitumen Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Marja Wakkala, puh. 050 599 9611, wakkala@gmail.com

PÄLKÄNE

Pälkäneen Sos.-dem. Yhdistys
puheenjohtaja Erkki Aho, puh. 0400 231 883, erkki.aho@pp1.inet.fi

RUOVESI

Rantakylän Työväenyhdistys
puheenjohtaja Esko Harsu
Ruoveden Sosialidemokraatit
Hanna-Leena Kymäläinen-Rikkonen, puh. 044 378 2235, hanna.k.rikkonen@gmail.com
Visuveden Työväenyhdistys Kehitys
puheenjohtaja Tellervo Vuorela, puh. (03) 4725 414

SASTAMALA

Kiikan Demarit
puheenjohtaja Tuula Merinen, puh. 050 582 0551, tuula.merinen@kopteri.net
Mouhijärven Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Aatto Salo, puh. 040 581 1682, aatto.salo@gmail.com
Tyrvään Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Reino Koivula, puh. 040 775 3504
Sastamalan Sosialidemokraatit (ent. Vammalan Sosialidemokraatit)
puheenjohtaja Jarmo Metsälä, puh. 044 5440981, jarmet@mbnet.fi
Äetsän Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Arto Väisänen

TAMPERE

Aitolahden Työväenyhdistys
puheenjohtaja Tapio Saarni, puh. 050 525 7778, tapio.saarni@hotmail.com
Hakametsän Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Jyrki Koskinen, puh. 0400 338 024, jyrki.koskinen@tut.fi
Hervannan Sos.dem. yhdistys
puheenjohtaja Sirpa Koivisto, puh. 040 583 3851, sipa.koivisto@gmail.com
Länsi-Tampereen Sosialidemokraatit Länsidemarit
puheenjohtaja Pentti Herranen, puh. 040 773 9136, pentti.herranen@tampere.fi
Messukylän Työväenyhdistys
puheenjohtaja Aila Dündar-Järvinen, puh. 041 573 2031, aila.dundar@koti.soon.fi
Pispalan Sos.dem. Työväenyhdistys
puheenjohtaja Anneli Salonen, puh. 050 524 8414, salonenanneli@suomi24.fi
Rantaperkiön Työväenyhdistys
puheenjohtaja Jarkko Auvinen, puh. 0400 624 816, jarkko.auvinen@turva.fi
Sammon Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Anneli Lehto, puh. 044 333 1374, lehto.anneli@taloverkot.fi
Sosialidemokraattinen Väinö Voionmaa-Seura
puheenjohtaja Kirsi Nurmio, puh. 040 806 3135, kirsi.nurmio@gmail.com
Sos.dem. Yhdistys Uurtajat
puheenjohtaja Jari Niemelä, puh. 045 842 5353, jari.niemela2@saunalahti.fi
Tahmelan Työväenyhdistys
puheenjohtaja Riitta Aalto, puh. 050 529 6430, aaltoriitta@kolumbus.fi
Tampereen Kirjatyöntekijäin Sos.dem.Kerho
puheenjohtaja Jouko Hyytinen, puh. 040 550 8088, jouko.hyytinen@luukku.com
Tampereen Koillisen alueen Sos.dem.Yhdistys
puheenjohtaja Hannu Kenkkilä, puh. 0400 659 687, hannu.kenkkila@netti.fi
Tampereen Kunnallisväen Sos.dem.Yhdistys
puheenjohtaja Paula Virolainen, puh. 050 356 6696, paula.virolainen@saunalahti.fi
Tampereen Lentokonetehtaan Sos.dem.Yhdistys
puheenjohtaja Kari Wallenius, puh. 050 322 6222, kari.wallenius@kotikone.fi
Tampereen Liikealan Sos.dem.Yhdistys
puheenjohtaja Marjo-Riitta Hell, puh. 044 721 9569, maijuhell@hotmail.com
Tampereen Metallityöntekijäin Sos.dem. Yhdistys
puheenjohtaja Jarmo Kallioniemi, puh. 0400 638 774, jarmo.kallioniemi@avi.fi
Tampereen Paperityöväen Sos.dem. Yhdistys
puheenjohtaja Seppo Ruuskanen, puh. 044 334 4210, seppo.ruuskanen@nettikirje.fi
Tampereen Sosialidemokraattinen Klubi
puheenjohtaja Antti Ollila, puh. 040 913 8008, antti.i.ollila@gmail.com
Tampereen Sosialidemokraattiset Naiset
puheenjohtajaKirsti Strömberg, puh. 040 766 8074, kirsti.stromberg@gmail.com
Tampereen Demarinuoret
puheenjohtaja Inna Rokosa, puh. 050 359 6444, inna.rokosa@gmail.com
Tampereen Sos.dem. Opiskelijayhdistys TASY
puheenjohtaja Pekka Suhonen, puh. 050 560 0656, pekka.suhonen@uta.fi
Tampereen Sos.dem. Toveriseura
puheenjohtaja Esa Kanerva. puh. 040 801 2770, esa.kanerva@tampere.fi
Tampereen Teknillinen Sos.dem.Yhdistys
puheenjohtaja Risto Pihlaja, puh. 040 506 7799, risto.pihlaja@pikisilma.fi
Tampereen Työväenyhdistys
puheenjohtaja Leo Niemelä, leo.niemela@tampere.fi
Tampereen Urheilijain Sos.dem. Yhdistys
puheenjohtaja Reijo Kilpinen, reijokalevikilpinen@gmail.com
Teiskon Työväenyhdistys
puheenjohtaja Pentti Heiskanen, puh. 0400 617 561, penttiheiskanen@kolumbus.fi

URJALA

Urjalan Työväenyhdistys
puheenjohtaja Reijo Kuljuntausta, puh, 0400 936 226, reijo.kuljuntausta@pp.inet.fi
Nuutajärven Työväenyhdistys ”Työ”
puheenjohtaja, Antti Merikanto

VALKEAKOSKI

Valkeakosken Työväenyhdistys
puheenjohtaja Pia Hänninen, puh. 040 419 1810, hanninen.pia@hotmail.com
Sääksmäen Työväenyhdistys
puheenjohtaja Pentti Hupanen, puh. 040 595 5875, pentti.hupanen@gmail.com

VESILAHTI

Vesilahden Sosialidemokraattinen Yhdistys
puheenjohtaja Veikko Mäkinen, puh. 040 753 6224, veikkoairi.makinen@kolumbus.fi

VIRRAT

Killinkosken Työväenyhdistys
puheenjohtaja Vesa Postinen, puh. 0400 453 054, vesa.postinen@pp.inet.fi
Lahdenkylän Työväenyhdistys
puheenjohtaja Kauko Mantila, puh. 050 525 3275
Virtain Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Pertti Niemi, puh. 050 560 7541, pertti.niemi@phpoint.fi

YLÖJÄRVI

Kurun Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Erkki Törmä, puh. 040 151 2661, erkki.torma@phpoint.fi
Länsi-Teiskon Työväenyhdistys
puheenjohtaja Antti Järvinen, puh. 050 358 6874, 0458890481@netti.fi
Siivikkalan Sosialidemokraattinen Yhdistys
puheenjohtaja Jussi-Pekka Ahonen, puh. 040 565 7193, jussi-pekka.ahonen@metalliliitto.fi
Viljakkalan Sosialidemokraatit
puheenjohtaja Anja Jokihaara, puh. 045 343 4442, anja.jokihaara@gmail.com
Ylöjärven Sosialidemokrattinen Toveriseura
puheenjohtaja Kaija Järvinen, puh. 050 912 9045, kaija.jarvinen@kolumbus.fi