Ajankohtaista

Sosialidemokraatit SDPshared photo on Facebook

Kansalaisilla on oikeus tietää, miten veronmaksajien etua ja rahoja on Finavian johdannaistapauksessa vaalittu ministeri Bernerin toimesta. Valitettavasti Berner ei pystynyt antamaan tänään tyhjentävää selvitystä. Ministerin luottamuksesta äänestetään perjantaina eduskunnassa. Mitä mieltä sinä olet tapauksesta?Sosialidemokraatit SDP

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

SDP:n eduskuntaryhmä esittää liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerille (kesk.) epäluottamusta. Bernerin asemasta äänestetään eduskunnassa perjantaina.Sosialidemokraatit SDP

sirpa paateroshared tweet on Twitter

Kansalaisten oikeustajuun ei käy että ministeri Berner ei halunnut laittaa vastuuseen ketään n30 milj€ valtiolle aiheutuneet tappiot, miksi?

Sanna Marinshared tweet on Twitter

Melkoista tämä kansanedustajan työ, kun ihmiset laittavat sähköpostilla itsemurhauhkauksia. Se taitaa olla huomenna soitto poliisille.

Ville Skinnarishared tweet on Twitter

Lainsäädännön laadukas valmistelu tarvitsee riittävästi resursseja, aikaa ja tilaa sekä vaativa ministeriö johtoon kokopäiväisen ministerin

sirpa paateroshared tweet on Twitter

Pääministeri esittää että kansanedustajille lain laatimiskursseja, lain valmistelu on kuitenkin ministeriöiden ja hallituksen tehtävä

Tarja Filatovshared tweet on Twitter

Lainsäädännön taso ei ole uusi ongelma. Uutta minulle oli laki, jossa vaikuttavuusarvio on linkin takana ja linkin lähde maksumuurin takana.

Sosialidemokraatit SDPshared photo on Facebook

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä teki Sipilän hallitukselle kolme konkreettista ehdotusta tänään eduskunnassa käydyssä keskustelussa lainvalmistelun laadusta: 1.Antakaa lainvalmistelulle sen edellyttämät resurssit. Aloittakaa nimittämällä hallitukseen kokopäiväinen oikeusministeri. 2.Antakaa lainvalmistelulle tilaa ja säästäkää poliittinen ohjaus niihin kohtiin, joihin se kuuluu. Ministeriöissä on hyvin asiantuntevia ja päteviä ihmisiä tekemässä lainvalmistelua. Heitä ei tarvitse mikromanageroida. 3.Antakaa lainvalmisteluprosessille se aika, mikä hyvän lainsäädännön valmisteluun kuuluu. Laatu ei ole sellainen asia, mistä voidaan tinkiä poliittisen kiireen takia.Sosialidemokraatit SDP

Kunnallisjärjestöt

11:56

 

Akaan Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Inka Savolainen, inka.savolainen@tampereenteatteri.fi

Ikaalisten Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Reijo Leppänen, puh. 0440 587 087, reijo.leppanen@ippnet.fi

Juupajoen Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Jani Jauhiainen, puh. puh. 0400 831 924, jani.jauhiainen@saunalahti.fi

Kangasalan Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Heikki Salmela puh. 050 552 6164, heikki_salmela@kolumbus.fi

Lempäälän Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Kari Virtanen, puh. 050 525 9031, kari.virtanen@lempaala.fi

Mänttä-Vilppulan Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Jyrki Lahtinen, puh. 050 595 6343, jyrkil@suomi24.fi

Nokian Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Matti Päivärinta, puh. 0400 829 697, mk.paivarinta@gmail.com

Oriveden Kunnallisjärjestö
puheenjohtja Markku Kallio, puh. 040 734 1308, markku.j2.kallio@op.fi

Ruoveden Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Virpi Ylitalo, puh. virpi.ylitalo@gmail.com

Sastamalan Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Mauri Tuominen, puh. 045 316 2774, mauri.tuominen@outlook.com

Tampereen Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Atanas Aleksovski, puh. 050 372 7935, atanas.aleksovski@tampere.fi

Valkeakosken Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Pekka Järvinen puh. 0400 731 623, pekka.jarvinen@valkeakoski.fi

Virtain Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Keijo Kaleva, puh. 040 487 8595, keijo.kaleva@pp.inet.fi

Ylöjärven Kunnallisjärjestö
puheenjohtaja Heidi Koivisto, puh. 040 701 7899, koivisto.h@gmail.com